Nowa książka prof. Jana Grabowskiego – “Polacy, nic się nie stało!”

Książka “Polacy, nic się nie stało! Polemiki z Zagładą w tle” Jana Grabowskiego to zbiór esejów, artykułów, wywiadów na temat historii i próbującej ją zniekształceń polityki historycznej. To publikacja dla każdego, kto chce wiedzieć, jak niektóre instytucje dostosowują prawdę historyczną do własnych potrzeb.

książka "Polacy, nic się nie stało" Jana Grabowskiego

„Miliony Polaków ratowały Żydów podczas okupacji”, „tylko w Polsce była kara śmierci za udzielanie pomocy Żydom”, „Podziemie pomagało żydowskim powstańcom”, „Mamy najwięcej drzewek w Jad Waszem”, „Polska zawsze była ojczyzną tolerancji”, „polskie społeczeństwo zdało podczas wojny na początek egzamin z moralności” – to tylko kilka cytatów wyjętych z okolicznościowych przemówień polskich polityków. Ton tryumfalizmu i samozadowolenia, jaki przebrzmiewa w oficjalnej polskiej narracji o czasach Zagłady jest czymś niezwykle smutnym a zarazem godnym zadumy i refleksji.

Tożsamość historyczna Polaków budowana jest dziś w oparciu o szereg mitów, z których najbardziej nośne wiążą się z dziejami II wojny światowej. W obronie tych bajek polskie państwo nie waha się sięgnąć po różne środki prawne i dyplomatyczne. Na teren walki ideologicznej o historię oddelegowano setki urzędników zatrudnionych w IPN, Instytucie Pileckiego, w MSZ oraz w dotowanych bezpośrednio z budżetu państwa instytucjach pozarządowych.

Do tych mitów i bajek należą opowieści o tym jak Polacy w czasie Zagłady nieśli – indywidualnie i w sposób zorganizowany – masowo pomoc ginącym Żydom. Obrona oparta na historycznych fałszach i półprawdach legend z roku na rok przybiera na sile.

Książka Jana Grabowskiego, będąca zbiorem pism polemicznych i wywiadów z ostatnich lat naświetla bezprecedensową w skali europejskiej – ingerencję polskiego państwa w proces powstania, kształtowania, a potem wypaczania polskiej świadomości historycznej.

Książkę można zamówić na stronie Wydawnictwa Austeria https://austeria.pl/produkt/polacy-nic-sie-nie-stalo-polemiki-z-zaglada-w-tle

Redakcja Autor