Książka kucharska Fani Lewando wreszcie po polsku!

Polscy czytelnicy będą mieli okazję poznać wegetariańskie przepisy legendarnej kuchni Fani Lewando, której smakami zachwycali się Marc Chagall i wileńska bohema.

Fania Lewando przed wojną prowadziła w Wilnie popularną „Dietojarską Jadlodajnię” serwującą wybrednym gościom wegetariańskie specjały kuchni Żydów aszkenazyjskich.

Łączyła nieoczywiste smaki, gotowała zdrowo, mając świadomość że tylko bezmięsna dieta i odpowiednia dawka witamin mogą zapewnić dobre samopoczucie. Jej kulinarny kunszt był szeroko ceniony, nic więc dziwnego, że zaproponowano, by wypłynęła w ekskluzywny rejs jako szefowa kuchni serwującej koszerne potrawy na statku Batory.

Potrawami Fani zachwycały się wileńska śmietanka towarzyska i lokalna bohema, nad ich smakiem rozpływał się też Marc Chagall.

Chociaż wywodziła się ze skromnego domu, kulinarny talent przyniósł jej sławę wykraczającą daleko poza Wilno. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej zdążyła wydać książkę, w której zgromadziła proste, lecz wyśmienite przepisy. W 1941 roku ślad po Fani zaginął, a książka przepadła w wojennej zawierusze. Po latach została przez przypadek odnaleziona na targach antykwarycznych. Gdyby nie niezwykły zbieg okoliczności, nigdy nie odkrylibyśmy oryginalnych przepisów na:
• bajeczną chałkę,
• doskonały czulent,
• złociste latkes,
• wybitny kugel i wiele innych wspaniałych potraw.

To nie tylko książka kucharska. To opowieść o smakach, które przeniosą cię do przedwojennego Wilna, przybliżą aszkenazyjskie receptury i ideę Tikkun Olam – czynienia świata lepszym dla siebie i innych.

Książkę wyda Wydawnictwo Znak.