Spotkanie wokół książki “Polak nierdzennie polski”

W ramach Festiwalu Singera zapraszamy 25 sierpnia (wtorek) o godz. 18 na spotkanie wokół książki “Polak nierdzennie polski. Antysemicka kampania z Marca’68 przeciwko szefowi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów” (wyd. Austeria). Z autorką Katarzyną Markusz rozmawiał będzie Michał Sobelman.

Publikacja ta to studium przypadku, opis działań podejmowanych przez polskie władze w czasie antysemickiej nagonki Marca’68 w ramach operacji „Redakcja”, prowadzonej przez Wydział III Departamentu III Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Operacja ta rozpoczęła się w październiku 1968 roku i skierowana była przeciwko jednej osobie – Leopoldowi Dombowi vel. Trepperowi, dziennikarzowi, członkowi PZPR, komuniście z przekonania, przewodniczącemu Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Materiały na temat Domba zbierano już wcześniej. Były to notatki służbowe pracowników MSW, informacje z podsłuchów i od donosicieli. Wszystkie trafiły do teczek operacji „Redakcja”.

W 1968 roku polscy Żydzi, którym wydawało się, że po dwudziestu latach od zakończenia II wojny światowej ich życie może toczyć się spokojnym torem, znów zostali zmuszeni do wędrówki. Tym razem władze ich własnego państwa postanowiły się ich pozbyć.

Jednym z Żydów komunistów, którzy nie chcieli wyjeżdżać i nie widzieli Izraela, jako swojej ojczyzny, był Leopold Domb, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Domb (do 1963 r. nosił nazwisko Trepper) syn Zachariasza i Dobory z domu Cyfer, urodził się 23 lutego 1904 r. w Nowym Targu. Był Żydem, miał polskie obywatelstwo, żonę i trzech synów. Z zawodu był dziennikarzem, należał do PZPR, mieszkał w Warszawie.

Miejsce: Warszawa, Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Zapisy (do 21 sierpnia) na: ckj@jidysz.org.pl lub tel. 22 409 91 00

Redakcja Autor