Zmarł Amos Oz

W piątek, w wieku 79 lat, po krótkiej walce z rakiem zmarł jeden z najważniejszych izraelskich pisarzy – Amos Oz. Jego książki były tłumaczone na 45 języków, a on sam działał m.in. na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Amos Oz, fot. Mariusz Kubik, CC BY 2.5

O śmierci pisarza poinformowała jego córka, Fania Oz-Salzberger. Oz zmarł we śnie, otoczony przez najbliższych.

Był jednym z najczęściej czytanych i najbardziej znanych pisarzy izraelskich. Zdobył wiele nagród, w tym Nagrodę Izraela. Wielokrotnie mówiono o nim, jako o kandydacie do literackiej Nagrody Nobla.

Urodził się w 1939 r. jako Amos Klausner w Jerozolimie. Studiował na Uniwersytecie Hebrajskim. Wiele lat spędził pracując w kibucu jako rolnik i nauczyciel. O swoim życiu opowiedział w przejmującej książce “Opowieść o miłości i mroku”.

Był przedstawicielem lewicy i zwolennikiem rozwiązania dwupaństwowego. “Jest inny sposób: oni nigdzie się nie wybierają, nie mają dokąd pójść; my też nie mamy dokąd pójść. Dom należy podzielić na dwie rodziny” – powiedział w wywiadzie.

Kondolencje z powodu śmierci pisarza złożyli m.in. prezydent Reuwen Riwlin, przewodniczący Agencji Żydowskiej Isaac Herzog oraz minister kultury Miri Regev, która często nie zgadzała się z poglądami politycznymi Oza.

Redakcja Autor