Drugi tom komiksu o Irenie Sendlerowej

W 75. rocznicę utworzenia Żegoty ukazuje się – dzięki wydawnictwu Timof Comics – drugi tom opowieści o Irenie Sendlerowej, w którym młodzi czytelnicy poznają m.in. Janusza Korczaka oraz Zofię Kossak.

Irena Sendlerowa podjęła się trudnego zadania. Zorganizowała siatkę osób, które brały udział w wyprowadzaniu żydowskich dzieci z getta i dostarczaniu ich pod bezpieczne adresy po aryjskiej stronie. Takim dzieciom trzeba było zapewnić opiekę i dokumenty. Trzeba było również zdobyć pieniądze na łapówki.

Pierwszy z trzech tomów komiksu o Sendlerowej ukazał się w maju tego roku.

Pokazywał bohaterkę, która się boi, ale jest pewna powziętego wobec siebie zobowiązania. W drugim tomie Irena dalej walczy o to, by uratować jak najwięcej dzieci, ale rzeczywistość wokół staje się coraz brutalniejsza. Niemcy z nikim się nie liczą.

Autorzy komiksu z jednej strony przedstawili okrutne tortury na Sendlerowej i innych kobietach złapanych przez gestapo. Z drugiej pozwalają czytelnikom zajrzeć do baśniowego świata, który w tej trudnej rzeczywistości próbowały stworzyć sobie dzieci. Kiedy Irena wraz z przyjaciółkami zakopuje słoiki z imionami uratowanych maluchów, obserwująca to dziewczynka wyobraża sobie piratów zakopujących cenny skarb.

Komiks o Irenie Sendlerowej nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci. Dzisiaj wszyscy powinniśmy sobie uświadomić lub przypomnieć, jakimi wartościami kierowali się ludzie, którzy postanowili przeciwstawić się złu, którzy nie szli na łatwiznę, nie poddawali się tyranii i chcieli walczyć z niesprawiedliwością. W każdej sytuacji łatwiej jest zostać konformistą i podążać za tłumem, bo wtedy więcej się zyska. Przynajmniej tymczasowo. Na dłużą metę warto jednak pozostać przyzwoitym i zachować się tak, by później móc spojrzeć ze spokojem na własne odbicie w lustrze. To trudne, ale nie niemożliwe.

Nam samym trudno jest dziś oceniać zachowania osób, które żyły w czasie wojny. Nie mamy pojęcia, jak sami byśmy się zachowali. I obyśmy nigdy nie musieli się o tym przekonywać.

„Irena”, Jean-David Morvan, Severine Trefouel, David Evrard, Walter, wyd. Timof Comics, tłum. Małgorzata Fangrat

"Irena" tom 2

49.00
10

Ocena książki

10.0/10