Biografia lidera Chabadu

“Wczesne lata” to książka, która opisuje życie rabina Menachema Mendla Schneersona od narodzin do momentu ślubu. Dwóch rabinów – Elkanah Shmotkin i Boruch Oberlander, poświęciło 15 lat na prowadzenie badań na ten temat w archiwach kilku krajów.

Autorzy książki należą do ruchu Chabad-Lubawicz, a swoje badania prowadzili na Ukrainie, Łotwie, w Rosji, Niemczech, Polsce i Izraelu. Uważnie przyglądali się wszystkim dokumentom oraz rozmawiali z żyjącymi świadkami.

Powstała publikacja, która ma 550 stron. Wydawcą jest Kehot Publication Society i Jewish Educational Media. W książce znalazły się zdjęcia i skany odnalezionych dokumentów.

Pierwotnie projekt miał polegać na nakręceniu filmu biograficznego o rabinie Schneersonie. Okazało się jednak, że informacji jest na tyle dużo, iż nie uda się wszystkich zmieścić w krótkim obrazie.

Schneerson urodził się w 1902 r. w Nikołajewie. Był siódmym i ostatnim przywódcą ruchu Chabad-Lubawicz. W czerwcu 1941 r. razem z żoną, Chają Muszką, przybył do Stanów Zjednoczonych. Tutaj rozpoczął rozwijanie ruchu Chabad-Lubawicz i tworzenie – dziś znanych na całym świecie – centrów Chabadu. Po jego śmierci w 1994 r. nie wybrano kolejnego przywódcy ruchu.

Redakcja Autor