“Jak wygląda Bóg?”

„Ja zgadzam się na konwersję, ale tylko całych rodzin. Inaczej to nie ma sensu” – mówi rabin Stas Wojciechowicz w książce „Bozie” Karoliny Oponowicz, która jest odpowiedzią na pytania dzieci dotyczące różnych religii.

Dzieci mają mnóstwo pytań, na które dorośli nie zawsze potrafią odpowiedzieć. Szczególnie, jeśli dotyczą one spraw związanych z religią, wiarą, Bogiem. Karolina Oponowicz postanowiła znaleźć rozwiązanie. Pytania dzieci przekazała sześciorgu osobom duchownym: diakon Małgorzacie, imamowi Januszowi, księdzu Arturowi, lamie Rinczenowi, ojcu Maxowi, rabinowi Stasowi.

Jak ubierają się duchowni poszczególnych religii? Jak obchodzą święta? Jaki jest ich Bóg? Pytanie od całkiem prostych do tych trudnych zadawały dzieci, a odpowiadali ci, którzy tajniki wiary znają najlepiej. Dzięki takiej formule książka jest bardzo otwartym przewodnikiem po religiach występujących w Polsce. I służyć może nie tylko dzieciom! Dorośli również mogą wiele się z niej dowiedzieć, co w dzisiejszych czasach może okazać się niezwykle cenne i przydatne. Często przecież wypowiadamy się o przedstawicielach innej religii, używając krzywdzących stereotypów. Może warto dowiedzieć się, jacy są w rzeczywistości?

Dzięki rabinowi Stasowi dowiadujemy się, że dobry Żyd powinien być również dobrym szefem, dobrym rodzicem i dobrym członkiem swojej gminy. Powinien być wrażliwy na niesprawiedliwość i krzywdę innych. Gdy zrobi komuś coś złego, powinien przeprosić. Ma na to czas do Jom Kippur, dorocznego Dnia Pojednania.

Wiele osób zainteresuje się z pewnością informacjami na temat islamu. „Dobry muzułmanin jest uczciwy, sprawiedliwy, uczynny, pomocny” – podkreśla imam Janusz. „Islam nakazuje szanować innych proroków i inne religie. Nie wolno nam obrażać, ani niszczyć żadnej z nich.”

Ciekawe? Oczywiście, że tak! Jeśli chcecie wiedzieć więcej, sięgnijcie koniecznie po „Bozie”.

Karolina Oponowicz, „Bozie, czyli jak wygląda Bóg?”, wyd. Agora

Redakcja Autor