Zrozumieć Izrael w 60 dni

Sarah nigdy nie była w Izraelu, ale dużo o nim słyszała. Kiedy dowiedziała się o Birthright postanowiła skorzystać z szansy i wyruszyć na darmową wycieczkę. Pomysłowi nie sprzeciwiał się jej arabski chłopak.

Sarah mieszka w Stanach i czyta lewicowe gazety. Współczuje Palestyńczykom i chce poznać prawdę o konflikcie na Bliskim Wschodzie. To jej cel. To dlatego chce wziąć udział w programie Birthright. Do swojej żydowskości nigdy nie przywiązywała wagi. Interesuje ją polityka, a nie religia. I boi się „prania mózgów” i propagandowych pogadanek podczas wycieczki. No, ale skoro to wszystko za darmo…

Czy Izrael można zrozumieć w 60 dni? Czy głównej bohaterce książki się to w ogóle uda?

Sarah Glidden w marcu 2007 pojechała do Izraela. Myślała, że wie o nim na tyle dużo, że ta podróż niczym jej nie zaskoczy. Okazało się, że Izrael miał dla niej wiele niespodzianek. Wszystko co zobaczyła w Jerozolimie, Tel Awiwie, na Masadzie i wzgórzach Golan postanowiła opisać – a w zasadzie narysować – w komiksie „How to understand Israel in 60 days or less”.

Przemyślenia na temat Izraela są szczere i głębokie. I trudno je nazwać „propagandą”, której tak obawiała się Sarah podczas swojej wyprawy. Ona chciała zrozumieć ten kraj, chciała, żeby ktoś jej wytłumaczył dlaczego nie może w nim zapanować pokój. Przecież wystarczyłoby pozwolić Palestyńczykom zamieszkać tam gdzie chcą i jak chcą – tak uważała. I do tego próbowała przekonać innych. „Dobrze, wpuścimy ich do Izraela i pozwolimy mieszkać gdzie chcą i robić co chcą. Wtedy zapanuje pokój, tak?” – mówi jej podczas wieczornej rozmowy jeden z uczestników wyprawy. Po tych słowach Sarah nie wie, co odpowiedzieć. Nie śpi aż do rana. Zastanawia się nad tym, o czym wcześniej wcale nie pomyślała.

I taka jest ta książka. Pokazuje sytuacje czasami zabawne, czasami smutne, czasami poważne. Nie moralizuje, nie poucza. Pozwala wyciągnąć wnioski. Ale czy pozwala też poznać Izrael? Powiedzmy, że może być ku temu pierwszym krokiem.

Sarah Glidden „How to understand Israel in 6 days or less”, wyd. DC Comics