“Do następnych mistrzostw”

Czterech przyjaciół – Juwal, Churchill, Amichaj, Ofir – uwielbia spędzać czas razem. Najpierw chodzili do szkoły w Hajfie, później przeprowadzili się do Tel Awiwu. Ich ulubionym zajęciem jest oglądanie piłkarskich mistrzostw. Podczas jednego z finałów Mistrzostw Świata postanawiają spisać na kartkach swoje marzenia i sprawdzić, czy za kolejne cztery lata one się spełnią. Rezultat okaże się zaskakujący dla wszystkich.

Czterej przyjaciele mają różne marzenia. Juwal chciałby za cztery lata wciąż być z ukochaną Ja’arą. Amichaj marzy o własnym gabinecie medycyny alternatywnej. Ofir chce rzucić pracę w agencji reklamowej i wydać zbiór opowiadań. Churchill zaś, który jest prawnikiem, chce zajmować się ważną sprawą, która doprowadzi do dużej przemiany społecznej. To jednak tylko część marzeń i planów na przyszłość. Reszta, zapisana na kartkach, zostaje starannie schowana. Przyjaciele odczytają je podczas następnych mistrzostw, kiedy będą mieli okazję sprawdzić, który z tych planów udało im się zrealizować. Sprawa komplikuje się, gdy kilka tygodni później Ja’ara odchodzi od Juwala, by związać się z Churchillem. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę.

Wybór między przyjaźnią a miłością jest niezwykle trudny. Bo czy można przyjaźnić się z kimś, kto odebrał nam ukochaną osobę? I czy te relacje mają szansę pozostać szczere? Juwal nie przyznaje się do swoich prawdziwych uczuć. Ukrywa je i, po kilku miesiącach życia w odosobnieniu, stara się pozostać przyjacielem zarówno Churchilla jak i Ja’ary. Przychodzi mu to z trudem, ale wygląda na to, że jego przyjaciele niczego się nie domyślają. Nie zdają sobie sprawy z tego, że Juwal wciąż kocha Ja’arę.

“Do następnych mistrzostw” to kolejna książka izraelskiego autora, w której jeden z bohaterów decyduje się na zbędą operację plastyczną, której skutki są tragiczne. Niedawno ukazała się w Polsce książka “Tekstylia” Orly Castel-Bloom. Tam jedna z bohaterek umiera po operacji korygującej łopatki. U Eshkola Nevo jest to operacja nosa. Obie te śmierci doprowadzają do znaczącej zmiany w życiu pozostałych bohaterów. Sprawiają, że życie zaczyna toczyć się innym tempem.

Czy prawdziwa przyjaźń jest rzeczywiście możliwa? Czy można przyjaźnić się z kimś przez długie lata, kłócić się, spierać, a jednocześnie kochać go i pomagać w trudnych chwilach? Jak wiele możemy poświęcić dla przyjaźni? Na te pytania oczywiście każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale opowieść Eshkola Nevo to historia, od której trudno się oderwać. Trudno też w pewnych momentach nie utożsamiać się z jej bohaterami. Ludzie, których spotykają oni na swojej drodze zazdroszczą im tej przyjaźni. Część czytelników książki pewnie też.

“Do następnych mistrzostw” to wciągająca lektura w sam raz na lato. Na szczęście autor, wbrew pozorom, nie buduje fabuły wokół rozgrywek piłkarskich. Dzięki temu książka zainteresuje nie tylko wielbicieli futbolu. To znakomita opowieść o przyjaźni, miłości i innych uczuciach, do których nie zawsze chcemy się przyznać. To też historia o tym, że pewnych wyborów nie dokonuje się łatwo, a marzenia potrafią spełnić się w najbardziej przewrotny i nieprzewidywalny sposób.